Sala Einsteina

Galaretka

Sala Einsteina

facebook

Doświadczenie: Tajniki elektryczności i magnetyzmu

 

W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od elektryczności, a przewody i urządzenia elektryczne otaczają nas w pomieszczeniach i na ulicach. Odkrycie zjawiska elektryczności zapoczątkowało rewolucję przemysłową.

Uczestnicy w trakcie zajęć zapoznają się z podstawowymi prawami elektryczności i magnetyzmu. Powtarzają doświadczenia wielkich wynalazców i fizyków takich jak: Alessandro Volta, André Ampère, Carl Friedrich Gauss. Częścią zajęć jest własnoręczne wykonanie stosu Volty z cytryn i metalowych blaszek oraz zasilenie diody elektroluminescencyjnej (LED). Następnie wytwarzamy własne kompasy oraz elektromagnes i podobnie jak w czasach wielkich wynalazców odkrywamy zależności między przepływem prądu i powstawaniem pola magnetycznego.

cena: 20 zł/osoba
liczba uczestników: 20-60 osób
czas: 1,5h

Cytrynowa elektrownia

Doświadczenie: Światło i światłowodowe bransoletki

 

Światłowód bransoletka
Światłowody są podstawą dzisiejszej telekomunikacji. Światłowód to szkło rozciągnięte do grubości włosa, które jest w stanie transportować dane z ogromną prędkością, na odległości ponad 50 km! Oznacza to że dysk o pojemności 1 TB możemy zapełnić w ułamku sekundy – a dokładnie 0,026 sekundy.

Uczestnicy zajęć zapoznają się z tajnikami rozchodzenia się światła, a dalej prowadzenia światła w światłowodzie robiąc własne bransoletki światłowodowe. Obserwują propagację światła laserowego w galaretce, oczywiście jadalnej – wiśniowej i agrestowej :). Dodatkowo za pomocą lasera obserwują świat niewidoczny gołym okiem, czyli to co żyje w wodzie z kałuży, a także ugiąć światło w strumieniu wody, powtarzając doświadczenia Tyndalla.

cena: 20 zł/osoba
liczba uczestników: 20-60 osób
czas: 1,5h